فرش فرش

فرش ماشینی – فرش کاشان ترکیبی استثنایی از هنر و زیبایی

متداولترين الياف يا نخ‌‌هاي مورد استفاده در فرش ماشيني


انواع الياف قالي ماشيني

الياف (جمع كلمه‌ي ليف) رشته‌هاي نازك و بلندي شبيه مو هستند كه از استحكام و انعطاف پذيري كافي براي تهيه‌ي نخ برخوردارند. الياف، طي انجام عمليات ريسندگي تبديل به نخ و آماده‌ي بافت فرش مي‌شوند. 

الياف فرش ماشيني با توجه به جنس آن‌ها به دو دسته تقسيم مي‌شوند: 

الياف مصنوعي 

الياف طبيعي

 

الياف مصنوعي:

اليافي هستند كه در طبيعت وجود ندارند و توسط انسان ساخته مي‌شوند؛ پركاربردترين الياف مصنوعي شامل موارد زير مي‌باشند: 

پلي پروپيلن

پلي استر

اكريليك

نايلون


الياف طبيعي:

اليافي هستند كه در طبيعت وجود دارند و انسان نقشي در توليد آن‌ها ندارد؛ پركاربردترين الياف طبيعي فرش ماشيني شامل موارد زير مي‌باشند: 

جوت (كنف)

ابريشم

پشم

پنبه

 


 

به طور سنتي، فرش‌ها تا قبل از زمان پيدايش الياف مصنوعي و ساختگي، با استفاده از الياف طبيعي توليد مي‌شدند؛ الياف ساختگي توسط بشر تاثير قابل ملاحظه‌اي در صنعت بافت قالي ماشيني داشتند. 

همچنين الياف نساجي را با توجه به طول آن‌ها به دو دسته‌ي زير تقسيم مي‌كنند: 

الياف منقطع:

اليافي هستند كه طول آن‌ها مشخص و محدود است. طول الياف منقطع از چند ميلي متر تا چندين سانتي متر است، تمام الياف طبيعي (بجز ابريشم) در اين گروه قرار مي‌گيرند. 

الياف يكسره:

اليافي هستند كه داراي طول مشخص و محدود نيستند و طول اين الياف بسيار بلند است و ممكن است به هزاران متر برسد؛ الياف ابريشم و الياف مصنوعي در اين گروه قرار دارند.

 

لازم به ذكر است كه الياف مصنوعي و الياف ابريشم يكسره را مي‌توان به طول‌هاي مشابه الياف منقطع برش داد، به عبارت ديگر الياف ابريشم و الياف مصنوعي به دو صورت يكسره و منقطع توليد مي‌شوند. در حال حاضر اكثر توليدات فرش ماشيني در ايران با الياف مصنوعي اكريليك و پلي استر و الياف طبيعي پنبه و جوت توليد مي‌شوند.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1397/11/17 ساعت: ۰۰ توسط:farshkashan :

تاريخچه‌ي بافت فرش ماشيني در ايران

شروع توليد فرش ماشيني در ايران به قبل از انقلاب و به اوايل دهه‌ي پنجاه هجري شمسي بر مي‌گردد. اولين قالي ماشيني توليد داخل در كارخانه‌هاي مخمل و ابريشم كاشان توسط دستگاه‌هاي مخملبافي و با الياف مصنوعي بافته شدند كه اين فرش‌ها داراي وزني سبك بودند و همچنين پرزهاي كوتاهي داشتند.

در همان دوره برخي از تاجران، فرش‌هايي مشابه با فرش‌هاي توليدي داخل را از كشور بلژيك وارد بازار ايران كردند كه از كيفيت بالاتري برخوردار بودند و اينچنين سليقه‌ي مردم ايران را _ كه تا پيش از آن فقط از فرش‌هاي دستباف استفاده مي‌كردند _ با اين نوع از فرش‌ها آشنا نمودند.

 

تاريخچه‌ي بافت فرش ماشيني در ايران


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1397/11/2 ساعت: ۱۸ توسط:farshkashan :

فرش ماشيني – فرش كاشان تركيبي استثنايي از هنر و زيبايي

فرش ماشيني به عنوان يكي از لوكس‌ترين لوازم منزل براي تزئين خانه مي‌باشد كه هنر و زيبايي را در تركيبي استثنايي نمايان مي‌سازد.

 

كاشان كه در استان اصفهان و به فاصله‌ي حدودا 250 كيلومتري از تهران واقع گرديده است به عنوان سرآغازگر و همچنين پايتخت قالي ماشيني ايران شناخته مي‌شود.

 

 

فرش كاشان از گذشته‌هاي دور با فرش دستباف و امروزه با فرش ماشيني همواره مورد زبانزد عموم بوده است.

 

فرش‌هاي دستباف و آنتيك كاشان كه امروزه موجب شكوه كلكسيون‌هاي بزرگ شخصي و موزه‌هاي خارجي است و همچنين فرش ماشيني كاشان كه با صادرات انبوه آن به ساير كشورهاي دنيا، مايه‌ي افتخار ايران مي‌باشد.

 

در ادامه با گردآوري مطالب داخلي و خارجي، تاريخچه‌ي قالي ماشيني و همچنين توليد آن از ابتدا تا انتهاي بافت را با ذكر جزئيات شرح داده‌ايم.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1397/10/13 ساعت: ۱۳ توسط:farshkashan :